در شهرهای شمالی ایران استفاده از سیر ترشی و زیتون پرورده در کنار غذا بسیار رایج است. زیتون پرورده از ساخته های بسیار خوب شهرهای شمالی است و در شمال زیتون پرورده را در کنار غذای اصلی میل می کنند. طرز تهیه زیتون پرورده در منزل به راحتی امکان پذیر است.

طرز تهیه زیتون پرورده با دو روش متفاوت

زیتون پرورده را در شمال با ترکیبی از گردو و روغن زیتون و سبزی های معطر شمالی (که به چوچاق معروف است ) و رب انار و دانه های انار ترش تهیه می کنند. در این آموزش دو روش متفاوت طرز تهیه زیتون پرورده را مشاهده خواهید کرد.

طرز تهیه زیتون پرورده شمالی

روش اول تهیه زیتون پرورده

مواد لازم

سیر : دوحبه
رب انار : یک پیمانه
آب انار: ۱/۳ پیمانه ( یک سوم پیمانه )
روغن زیتون : نصف پیمانه
پسته و بادام آسیاب شده : از هر کدام یک پیمانه
گردو آسیاب شده : یک پیمانه
سرکه : یک قاشق غذاخوری
نعناع و ترخون: نصف پیمانه
زیتون بدون هسته : نیم کیلوگرم

مواد لازم زیتون پرورده

طرز تهیه زیتون پرورده خوش خوراک

اگر زیتون خیلی شور بود آن را به مدت یک ساعت در درون آب سرد قرار دهید تا شوری آن گرفته شود. بیشتر از یک ساعت نباید زیتون در درون آب بماند زیرا کاملا بی مزه خواهد شد.
در طرز تهیه زیتون پرورده ابتدا سیر را به خوبی رنده کنید و نعناع و ترخون را خرد کنید سپس گردو و پسته و بادام را با روغن زیتون و رب انار و آب انار به خوبی مخلوط کنید در مرحله بعدی طرز تهیه زیتون پرورده نعناع و ترخون را که از قبل خرد کرده اید به همراه سرکه و سیر رنده شده به این مخلوط اضافه کنید و این مواد را به خوبی هم بزنید تا باهم به خوبی مخلوط شوند.

آموزش تصویری تهیه زیتون پرورده

سپس زیتون پرورده را به صورت حلقه حلقه خرد کنید و با این مواد مخلوط کنید در این مرحله زیتون پرورده آماده است. به مدت ۲ ساعت زیتون پرورده را در درون یخچال قرار دهید تا به خوبی جا بیفتد.

زیتون پرورده خوش طعم و ایده آلروش های متفاوت طرز تهیه زیتون پرورده

روش دوم تهیه زیتون پرورده

مواد لازم

آب انار: یک لیوان
مغز گردو : ۲۰۰ گرم
سیر : دو حبه
دانه انار ترش : نصف لیوان
رب انار : ۱/۳ پیمانه ( یک سوم پیمانه )
زیتون سبز بدون هسته : نیم کیلو گرم
نمک : به میزان لازم
گلپر : به میزان لازم
نعنا و گشنیز : سه قاشق سوپخوری

مواد لازم در طرز تهیه زیتون پرورده خوش طعم

طرز تهیه زیتون پرورده خوش طعم

در مرحله اول طرز تهیه زیتون پرورده ابتدا مغز گردو را به خوبی آسیاب کنید. سبزی ها را کاملا خرد کنید.

خرد کردن سبزی ها در طرز تهیه زیتون پرورده

اگر زیتون شور بود آن را به مدت یک ساعت در درون آب سرد قرار دهید تا شوری آن گرفته شود.

زیتون پرورده

در ظرف مناسبی زیتون ها را قرار دهید سپس مغز گردوی آسیاب شده را به همراه سبزی خرد شده به زیتون اضافه کنید. در مرحله بعدی طرز تهیه زیتون پرورده سیر را بکوبید و یا رنده کنید و به مخلوط زیتون و سبزی اضافه کنید سپس رب انار و دانه های انار و آب انار ترش را در درون مخلوط کن بریزید تا به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند و این مخلوط را به مواد زیتون پرورده اضافه کنید و در مرحله آخر مقداری نمک و گلپر به مواد مخلوط شده زیتون پرورده اضافه کنید و مواد زیتون را زیر و رو کنید تا به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند. مخلوط زیتون پرورده را به مدت ۲ ساعت در درون یخچال قرار دهید تا به خوبی جا بیفتد.زیتون پرورده را می توانید در یک ظرف شیشه ای به مدت یک هفته در یخچال نگهداری کنید بدون اینکه طعم آن تغییر کند.

زیتون پرورده به همراه دانه های انار

امیدواریم با این دو روش طرز تهیه زیتون پرورده بتوانید زیتون پرورده خوشمزه و خوش طعمی را با طعم ایده آل و متفاوت تهیه کنید. زیتون پرورده را می توانید در کنار انواع غذاهای مختلف مخصوصا سبزی پلو با ماهی میل کنید. برای مشاهده آموزش ترشی های خوشمزه و خوش طعم به بخش انواع ترشی مراجعه کنید.

منبع : آرگا

منبع :

برگرفته از وب سایت آرگامگ بخش آشپزی

آرگامگ

نمایش مطالب مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *