کارده، کاردین یا حره نوعی گیاه خودرو که بیشتر در کوه ها و دو ماه اول بهار یافت می شود. در مناطق مختلفی از جمله شهرستان اقلید در فارس، همچنین خوزستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد با این سبزی کوهی انواع آش به عنوان یک غذای محلی با دستور طبخ های متفاوتی درست می گردد. در این مطلب به طرز تهیه آش کارده که دستور پخت آن مخصوص استان فارس می باشد می پردازیم.

آش کارده غذای محلی استان فارس

طرز تهیه آش کارده غذای محلی استان فارس

کارده نوعی سبزی کوهی با برگ های پهن می باشد که وقتی تازه چیده می شود بسیار برنده است. این سبزی برای از بین بردن و جلوگیری از عفونت بسیار مفید می باشد. که در فارس همانند آش دوغ این آش با دوغ محلی ترش و همچنین آرد گندم تهیه می گردد.

مواد لازم:

  • سبزی کارده: نیم کیلو
  • آرد گندم: ۱۰۰ گرم
  • برنج نیم دانه: ۳۰۰ گرم
  • دوغ ترش: یک لیتر
  • نمک و فلفل: به میزان لازم
  • آب: به میزان لازم

طرز تهیه آش کارده :

روش تهیه آش کارده

برای پخت آش کارده ابتدا کارده ها را پاک کرده، بعد از شستن می گذاریم تا یک شب در آب خیس بخورند. سپس سبزی ها را خرد نموده، آرد گندم، نمک و فلفل و دوغ را به آن اضافه کرده، خوب هم می زنیم و می گذاریم تا در یک جای گرم به مدت ۲۴ ساعت بماند و سپس به همراه یکی دو لیوان آب بر روی حرارت ملایم می گذاریم تا بجوشد و مرتبا هم می زنیم تا ته نگیرد.

روش درست کردن آش کارده

بعد از اینکه سبزی ها پخته شد و آش کمی غلیظ گردید، برنج نیم دانه را اضافه کرده و بگذارید تا برنج نیز کاملا پخته و له گردد. سپس آش را سرو نمایید. می توانید در انتها از پیاز داغ و شنبلیله خشک شده نیز در آش استفاده نمایید. همچنین می توانید گوشت نیز در این غذای محلی استفاده کنید و بعد از پخته شدن گوشت ها آن ها را از آش درآورده ریش ریش نمایید و سپس به آش اضافه نمایید.

طرز تهیه آش کارده

امیدواریم طرز تهیه آش کارده برای شما مفید بوده باشد. این آش محلی و مغذی را در منزل تهیه نمایید. برای آشنایی با طرز تهیه انواع غذاهای محلی و به خصوص آش و سوپ کلیک نمایید.

منبع : آرگا

منبع :

برگرفته از وب سایت آرگامگ بخش آشپزی

آرگامگ

نمایش مطالب مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *