تهیه شیره انگور سالهاست در ایران صورت می گیرد و با توجه به خواص شیره انگور و طعم و مزه ایده آل آن همچنان یکی از اقلام محبوب سفره های صبحانه است. شیره انگور را می توان به دو روش صنعتی و سنتی تهیه کرد در این مطلب طرز تهیه شیره انگور به روش خانگی و سنتی را مشاهده خواهید کرد.

از هر نوع انگوری نمی توان شیره انگور گرفت انگوری برای گرفتن شیره مناسب است که شیرین و درشت باشد و کمتر آبیاری شده باشد. طرز تهیه شیره انگور در منزل هم امکان پذیر است که در این آموزش از بخش مربا و ترشیجات روش تهیه شیره انگور را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

طرز تهیه شیره انگور

مواد لازم

انگور : به مقدار لازم
خاک سفید : برای هر ۵۰ لیتر آب انگور ۲ کیلو
سفیده تخم مرغ در صورت تمایل : برای هر ۲۰ لیتر آب انگور یک عدد

طرز تهیه شیره انگور

در مرحله اول طرز تهیه شیره انگور ابتدا خوشه های انگور سالم را جدا کنید و همه انگور ها را در درون گونی مناسبی بریزید و درب گونی را به خوبی ببندید و گونی را در محیط مناسبی قرار دهید و انگور های درون گونی را به خوبی له کنید.
آب انگور بدست آمده را در داخل ظرف مناسبی قرار دهید ظرفی که برای ریختن آب انگور استفاده می کنید باید دارای دهانه تنگ و ارتفاعی بلند باشد. بعد از ریختن آب انگور در ظرف مناسب خاک سفید را به آب انگور اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا با یکدیگر مخلوط شوند و خاک سفید باید به خوبی در آب انگور حل شود سپس مخلوط آب انگور و خاک سفید را به مدت ۱۰ الی ۱۲ ساعت در گوشه ای بگذارید و بعد از مدت زمان ذکر شده آب انگور را با استفاده از پارچه به خوبی صاف کنید تا خاک سفید از آن جدا شود. آب انگور صاف شده را در درون قابلمه ای مناسب بریزید.

آب انگور

و بعد از دو ساعت آن را بر روی شعله گاز قرار دهید تا به خوبی بجوشد بعد از اینکه آب انگور به خوبی قوام آمد و حالت کش دار پیدا کرد آماده است و می توانید آن را از روی شعله گاز بردارید. و برای اینکه شیره انگور شفاف تری را بدست آورید می توانید سفیده تخم مرغ را به آب انگور اضافه کنید توجه داشته باشید که برای هر ۲۰ لیتر آب انگور یک سفیده تخم مرغ لازم است .

شیره انگور سنتی

نکاتی برای طرز تهیه شیره انگور

  1. قبل از اینکه خاک سفید را به آب انگور اضافه کنید باید آن را بر روی بخاری و یا زیر نور مستقیم آفتاب حرارت دهید اگر خاک سفید حرارت داده نشود آب انگور گل آلود خواهد شد.
  2. توجه داشته باشید که اضافه کردن خاک سفید به آب انگور الزامی است و اگر آب انگور در هنگام جوشاندن فاقد خاک سفید باشد ترش خواهد شد.
  3. اضافه کردن خاک سفید و تخم مرغ به اب انگور باعث شفاف شدن شیره تولید شده از انگور می شود.
  4. برای هر ۵۰ لیتر آب انگور دو کیلو خاک سفید لازم است. و برای هر ۲۰ لیتر از آب انگور در صورت استفاده از سفیده تخم مرغ یک سفیده تخم مرغ لازم است.
  5. اگر آب انگور را در ظرف رویی بجوشانید زودتر قوام می آید و رنگ شیره انگور نیز قهوه ای روشن و شفاف خواهد شد.
  6. در روش تهیه شیره انگور اگر آب انگور را در ظرف های مسی بجوشانید به دلیل اینکه زمان بیشتری صرف قوام آمدن آب انگورمی شود رنگ شیره انگور تولید شده قهوه ای تیره می شود و شیره انگور سفتی به دست می آید.

شیره انگور خانگی و سنتی

از انگور می توان دو فراورده با کاربرد های زیاد را تولید کرد که یکی از این دو فراورده شیره انگور و دیگری سرکه انگور می باشد. شیره انگور دارای ارزش غذایی بسیار زیادی است. در این بخش از آموزش انواع مربا و ترشیجات طرز تهیه شیره انگور خانگی را مشاهده کردید که در صورت تمایل استفاده از شیره انگور خانگی می توانید آن را خودتان در منزل تهیه کنید.

منبع : آرگا

منبع :

برگرفته از وب سایت آرگامگ بخش آشپزی

آرگامگ

نمایش مطالب مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *